top of page

НОВИНИ ТА ПОДІЇ КОЛЕДЖУ

Осетр – Царська Риба

   

    Вже третій рік поспіль у Краматорському коледжі ДонНУЕТ втілюється в життя профорієнтаційний проект, суть якого полягає в ознайомленні студентів спеціальностей «Товарознавство і комерційна діяльність», «Ресторанне обслуговування», «Технологія харчування», «Економіка підприємства»з основними напрямками діяльності обраної професії через тематичні екскурсії професійного спрямування. Я постійно інформую читачів сайту  і потенційних студентів нашого навчального закладу про цікаві екскурсії, що відбулися завдяки розробленому проекту. Я писала про відвідання «Лісової казки», «Конті», «Рошен», фабрики ялинкових прикрас, соляних шахт Соледару тощо…

   …Гортаючи безкінечні сторінки Інтернету у пошуках цікавих екскурсій я випадково потрапила на сайти рибних господарств Краматорська. «Чому б і ні», - подумала я і вирішила промоніторити ситуацію щодо цього питання по всій Україні. Декілька підприємств зацікавили своєю досяжністю і можливістю потрапити на об’єкти, але не всі були готові прийняти групу студентів із 30 осіб. Після доброго десятка листів на електронну пошту та телефонних дзвінків у слухавці я почула приємний жіночій голос, який налаштовував на певні сподівання отримати цю екскурсію і побувати на рибному підприємстві…  

     У рамках профорієнтаційного проекту в жовтні студенти спеціальності «Технологія харчування» відвідали одне з найбільших рибних господарств України «Акватис». Мета створення осетриної ферми: підприємницька діяльність з розведення, культивації і продажу цінної  породи осетриних. Це рибне господарство знаходиться у селі Верхня Криниця Василівського району Запорізької області на березі Каховського водосховища. Джерельна вода, насичена киснем, чисті басейни, постійний клімат-контроль, дотримання санітарних норм, спеціальний одяг для персоналу, унікальні технічні розробки з урахуванням специфіки підприємства – все це ми побачили і відчули, коли зробили перші кроки осетриним господарством.

     «Місця хороші на Запоріжжі. Раніше тут риби кишми – кишіло, -  розповідає провідний спеціаліст, головний рибовод «Акватиса» Ольга Дривай,- але, на жаль, зі створенням у радянські часи Каховського водосховища багато чого із флори і фауни просто загинуло. Якщо ж брати тільки рибу, то слід сказати про карпів, сазанів, щук, осетрів, сомів, міногу, стерлядь, севрюгу, вугра, ляща, товстолобика, чехоню, білого амура, красноперку, лина, бичка, окуня тощо, які плескалися у Дніпрі і часто слугували нашим пращурам у вигляді гастрономічних страв. Рибальство завжди було на Дніпровських порогах особливим промислом».

    Ольга провела нас до критих приміщень де стояли великі і малі ємності, в яких вирощують малька, тримають самок осетрів для отримання кав’яру (чорної ікри). Підприємство оснащене за останнім словом техніки і багато процесів контролюється виключно автоматикою. Але є такі, що без людських рук аж ніяк не обійтися, бо потрібен зоровий контроль. Це стосується годування мальків. Вони їдять зоопланктон 24 рази на добу! Спробуй їх не погодуй! Адже осетри - канібали! Коли голодні!

    Студентам показали пробірки з ікринками, мальками, маленькими осетринками і повели до великих басейнів, де живуть величні красені осетриної ферми – осетри, стерляді, білуги, бестери. Прекрасні носані кружляли у воді, танцюючи і підставляючи спинки під наші руки. Але шуміти не можна. Риба відчуває вібрацію і починає хаотично плавати в басейні. Через це осетр може вдаритися об стінку і пошкодити хребта, адже кісток у цієї риби немає, тільки хрящі. Осетр росте декілька років від малька до 10 метрів і трьох тон, тому завдана шкода буде вимірюватися не сумою грошей, а місяцями і роками титанічної праці робітників ферми.

    Ми слухали розповідь фахівця з цікавістю і ставили багато запитань. Різних: пов’язаних зі створенням рибного господарства, з економічними аспектами і бухгалтерськими розрахунками при веденні такого бізнесу, про ризики й особливості вирощування цінної породи риби, про документальний супровід продукції, про логістику, про плани на майбутнє і багато ще про що. На всі питання ми отримали відповіді, приємно було розуміти, що до студентів ставилися як до потенційних партнерів по бізнесу, а не як до рядових екскурсантів.

      «Осетр – це червона риба, яка має величезний набір поживних речовин. Це вітаміни групи А, В, Е, РР, Д, а також мінерали – цинк, фосфор, фтор, йод, кальцій, – розповідала головний технолог «Акватиса» Ольга. – Найважливішим є те, що у м’ясі осетра присутні жирні кислоти, такі як омега -3. Завдяки наявності цієї кислоти покращується робота центральної нервової системи, підвищується імунітет, покращується пам'ять тощо, – продовжувала вона».

      Домовляючись за екскурсію я спитала про можливість придбання осетра додому. Бажаючі купили рибу в осетриному господарстві за ціною – 160 гривень за кілограм. У Краматорську її ціна сягає близько 400 гривень. У ресторані за страву з осетра просять до 700 гривень. Для майбутніх підприємців, випускників нашого коледжу - це показник економічних перспектив їхнього кар’єрного росту.

     Наступного дня  студенти-технологи ділились рецептами приготування осетра: смажити не треба, бо скручується від кількості цінного жиру, а тому  засолили, зварили з голови рибини юшку (смачно, сама так зробила), приготували на парі. Апогеєм кулінарної смакоти став осетр у духовці з лимоном і овочами. Пальці облизали, пожаліли, що купили мало риби. Сподіваємось у майбутньому знову побувати в гостях у «Акватиса», дорогу знаємо, готувати вміємо, бажання маємо…

     Я раділа, адже саме для такого професійного підходу створено цей проект. Після закінчення коледжу випускники отримують спеціальність керуючого порядку і, можливо, хтось із них під впливом екскурсії і нових знань укладе із «Акватисом» договір на постачання осетра в свої ресторани чи власні магазини по всій Україні. 

В гостях

у осетриного царя була

Ірина Василенко

bottom of page